20 November 2017
11:02:01 AM
Sambad News
ଖେଳ

ବ୍ୟାଟ୍‌ ଆକାର ଉପରେ ଅଙ୍କୁଶ, ବଦମାସି କଲେ ବିଦାହେବେ ଖେଳାଳି

ଗୁରୁବାରରୁ ନୂଆ କ୍ରିକେଟ୍‌ ନିୟମ

By Sambad | Date: Sep 27 2017 4:52AM
ବ୍ୟାଟ୍‌ ଆକାର ଉପରେ ଅଙ୍କୁଶ, ବଦମାସି କଲେ ବିଦାହେବେ ଖେଳାଳି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦିନକ ପରେ ବଦଳିଯିବ କ୍ରିକେଟ୍‌ର କେତେକ ପ୍ରଚଳିତ ନୀତି ନିୟମ। ଆଇସିସି ତା’ର ପ୍ରସ୍ତାବିତ ନୂଆ ନିୟମକୁ ଗୁରୁବାରରୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଲାଗୁ କରିବ। ଏହା ହେଲେ ରନ୍‌ ଆଉଟ୍‌, ବ୍ୟାଟ୍‌ର ମୋଟେଇ, ଡିଆରଏସ୍‌, କ୍ୟାଚ୍‌ ଆଦିର ନିୟମ ଆଂଶିକ କିମ୍ବା ପୂରା ବଦଳିଯିବ। ପଡ଼ିଆ ଭିତରେ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଆଚାର ବ୍ୟବହାର ନେଇ ମଧ୍ୟ ଆଇସିସି ନୂଆ ନିୟମ ଆଣିବ। 

ବ୍ୟାଟ୍‌ର ସର୍ବାଧିକ ମୋଟେଇ ୬୭ ମିଲିମିଟର

ବ୍ୟାଟ୍‌ ଏବଂ ବଲ୍‌ ଭିତରେ ସନ୍ତୁଳନ ରକ୍ଷା କରିବା ଲାଗି ବ୍ୟାଟ୍‌ ଧାରର ମୋଟେଇ ସର୍ବାଧିକ ୪୦ ମିଲିମିଟର ହୋଇ ପାରିବ। ସେହିଭଳି ବ୍ୟାଟ୍‌ର ସର୍ବାଧିକ ମୋଟେଇ ୬୭ ମିଲିମିଟରରୁ ଅଧିକ ହୋଇ ପାରିବ ନାହିଁ। ବ୍ୟାଟ୍‌ର ଲମ୍ବ ଏବଂ ଓସାରରେ କିନ୍ତୁ କୌଣସି ପରିବର୍ତନ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଏହା ପୂର୍ବ ନିୟମ ମୁତାବକ ହିଁ ରହିବ। ବ୍ୟାଟ୍‌ର ମୋଟେଇ ମାପିବା ଲାଗି ଅମ୍ପାୟାରଙ୍କୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପକରଣ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ସେହିଭଳି ପଡ଼ିଆ ଭିତରେ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଆଚରଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବା ଲାଗି ପ୍ରଥମ ଥର ଲାଗି ଅମ୍ପାୟାରଙ୍କୁ ଆଇସିସି ଅଖଣ୍ଡ କ୍ଷମତା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ସେହି ଅନୁସାରେ ଖେଳାଳି ସୀମା ବାହାରକୁ ଗଲେ ଅମ୍ପାୟାର ସେମାନଙ୍କୁ ପଡ଼ିଆ ବାହାରକୁ ପଠାଇ ଦେଇ ପାରିବେ। ଏଭଳି ଖେଳାଳି ସଂପୃକ୍ତ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଆଉ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବେ ନାହିଁ। ଆଇସିସିର ଏହି ନିୟମ ପରେ ଅମ୍ପାୟାରଙ୍କୁ ଗାଳି ଗୁଲଜ ଏବଂ  ପେଲା ଠେଲା କରୁଥିବା ସହ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଧକ୍କା ଦେଇ ତାଙ୍କୁ ଅଶୋଭନୀୟ ଆଚରଣ କରୁଥିବା ଖେଳାଳିମାନେ ଆଉ ବର୍ତି ପାରିବେ ନାହିଁ। ଏହାକୁ ଆଇସିସି ଆଚରଣ ସଂହିତାର ଚତୁର୍ଥ ସ୍ତରୀୟ ଅପରାଧ ଭାବେ ବିଚାର କରାଯାଇ କଠୋର ଦଣ୍ଡ ବିଧାନ କରାଯିବ। କ୍ରିକେଟ୍‌ର ତିନିଟି ଯାକ ରୂପ ଯଥା ଟେଷ୍ଟ, ଦିନିକିଆ ଏବଂ ଟେ୍ଵଣ୍ଟି-୨୦ରେ ଏହାକୁ ଲାଗୁ କରାଯିବ। 

ଟେ୍ଵଣ୍ଟି-୨୦ରେ ଡିଆରଏସ୍‌

ଡିଆରଏସ୍‌ ନିୟମେରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପକ ପରିବର୍ତନ ହେବ। ‘ଅମ୍ପାୟାର କଲ୍‌’ରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନ ବଦଳିଲେ ଏଣିକି ଆଉ ରିଭ୍ୟୁ ହରାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ। ଅର୍ଥାତ୍‌ ଯଦି ଅମ୍ପାୟାର ଆଉଟ୍‌ ଦେଇ ଥାଆନ୍ତି ଏବଂ ରିଭ୍ୟୁରେ ଏହା ଅମ୍ପାୟାର କଲ୍‌ ହୁଏ, ତାହାଲେ ରିଭ୍ୟୁ କାୟମ ନ ରହିଲେ ମଧ୍ୟ ମୂଳ ରିଭ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଏହାର କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ। ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍‌ରେ ୮୦ ଓଭର ପରେ ମିଳୁଥିବା ଅତିରିକ୍ତ ରିଭ୍ୟୁକୁ ବି ଉଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଅର୍ଥାତ୍‌ ଏଣିକି ଗୋଟିଏ ଦଳ ଗୋଟିଏ ପାଳିରେ କେବଳ ଦୁଇଟି ରିଭ୍ୟୁ କରି ପାରିବ।  ଅନ୍ୟ ଏକ ଭଲ ଖବର ଭାବେ ଏଣିକି ଟେ୍ଵଣ୍ଟି-୨୦ରେ ମଧ୍ୟ ଡିଆରଏସ୍‌କୁ ଅନୁମତି ମିଳିଛି। ଗୁରୁବାରରୁ ଦିନିକିଆ ଓ ଟେଷ୍ଟ ଭଳି ଟେ୍ଵଣ୍ଟି-୨୦ରେ ବି ରିଭ୍ୟୁ କରିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିବ। ହେଲେ ଏଥିରେ ପ୍ରତି ଦଳକୁ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ରିଭ୍ୟୁ ମିଳିବ। 

ସୀମା ରେଖା  କ୍ୟାଚ୍‌ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତନ

ରନ୍‌ ଆଉଟ୍‌ ନିୟମରେ ମଧ୍ୟ କେତେକ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିବର୍ତନ କରାଯାଇଛି। ତଦନୁୟାୟୀ ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଆଗକୁ ଡାଇଭ୍‌ ମାରି କ୍ରିିଜ୍‌ ପଛରେ ବ୍ୟାଟ୍‌ ରଖି ସାରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବେଲ୍‌ ଖସିଲା ବେଳକୁ କୌଣସି କାରଣରୁ ଚଟାଣ ସହ ତାଙ୍କର ସଂପର୍କ ତୁଟି ଯାଇଛି। ତାହାଲେ ତାଙ୍କୁ ଆଉଟ୍‌ ଘୋଷଣା କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ।  ଷ୍ଟମ୍ପିଂ ବେଳେ ମଧ୍ୟ ଏହି ନିୟମକୁ ଅନୁସରଣ କରାଯିବ।  ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ ସୀମାରେଖାରେ କ୍ୟାଚ୍‌ ନେଲା ବେଳେ ଖେଳାଳିମାନଙ୍କୁ ଏଣିକି ବଲ୍‌କୁ ପ୍ରଥମ ଥର ସୀମା ରେଖା ଭିତରେ ଧରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ସୀମା ରେଖା ବାହାରୁ ବଲ୍‌କୁ ଭିତରକୁ ଫିଙ୍ଗି ଦ୍ୱିତୀୟ ଥରରେ କ୍ୟାଚ୍‌ ଧରିଲେ ଏହାକୁ ଛକା ଭାବେ ପରିଗଣିତ କରାଯିବ। ସେହିଭଳି ଏଣିକି କ୍ଷେତ୍ରରକ୍ଷକ କିମ୍ବା ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ ରକ୍ଷକଙ୍କ ହେଲମେଟ୍‌ରେ ବଲ୍‌ ବାଜି ପ୍ରତିଫଳିତ ହେଲେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ରନ୍‌ ଆଉଟ୍‌, ଷ୍ଟମ୍ପ୍‌ ଓ କ୍ୟାଚ୍‌ ଆଉଟ୍‌ ହୋଇ ପାରିବେ। 

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା-ବାଂଲାଦେଶ, ପାକିସ୍ତାନ-ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଶୃଙ୍ଖଳାରୁ ଶୁଭାରମ୍ଭ

ଆଇସିସିର ନୂଆ କ୍ରିକେଟ୍‌ ନିୟମ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା-ବାଂଲାଦେଶ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ-ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଶୃଙ୍ଖଳାରୁ ଲାଗୁ କରାଯିବ। ଏହି ଦୁଇ ଟେଷ୍ଟ ନୂଆ ନିୟମରେ ହିଁ ଖେଳାଯିବ। ହେଲେ ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଶୃଙ୍ଖଳା ପୁରୁଣା ନିୟମରେ ଆୟୋଜିତ ହେବ। ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଶୃଙ୍ଖଳା ପୂର୍ବରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ସାରିଥିବାରୁ ଶୃଙ୍ଖଳା ମଝିରେ ନୂଆ ନିୟମ ଲାଗୁ କରାଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଆଇସିସି ସ୍ପଷ୍ଟ କରି ଦେଇଛି। ଉଭୟ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା-ବାଂଲାଦେଶ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ-ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଶୃଙ୍ଖଳା ଗୁରୁବାରରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ପ୍ରଥମଟି ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ପୋଚେଫଷ୍ଟ୍ରମ୍‌ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ୟୁଏଇରେ ଖେଳାଯିବ।

image